ABC prania pieluszek wielorazowych

ABC prania pieluszek wielorazowych

Ocena: brak
Głosów: 0

Popularność pieluszek wielorazowych spadła i przez wiele lat świeżo upieczeni rodzice praktycznie zrezygnowali z ich wykorzystywania. Jednak w tym momencie są one ponownie na fali. Od jednorazowych pieluch wyróżnia je głównie konieczność prania i możliwość wielokrotnego użytku. Mimo to warto nauczyć się robić to poprawnie, ponieważ ten rodzaj pieluszek gwarantuje ochronę środowiska oraz wiele korzyści zdrowotnych. Jak dbać o ten typ pieluch tak, aby długo pozostawały w idealnym stanie?

Jak przygotować wielorazowe pieluszki do prania? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są zanieczyszczone lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i ponownie użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Dotyczy to też do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one trafiają do prania.

W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je przechowywać w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby spłukiwania ich przed włożeniem do pralki, ale jeśli się chce, można tak zrobić. W przypadku kupek starszych dzieci niezbędne jest spłukanie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki umiejscowione w pieluszce, ale najczęściej odpowiedni będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin posługuje się obecnością bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby szybko zmyć zawartość pieluszki.

Pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek 

W przypadku wszystkich wkładów i innych chłonących części oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być stosunkowo intuicyjna, należy tylko stosować się do pewnych zasad. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, należy najpierw porządnie przepłukać pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To da możliwość na usunięcie moczu zalegającego w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako osobny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale musisz się upewnić, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Kolejno czas na właściwy program prania: musi być wystarczająco długie i odbywać się w ciepłej temperaturze wody: 40°C z obowiązkowym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, obecnością środku myjącego, za to z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Bezpieczne pranie pieluszek niemowlęcych 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane dokładnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie wystarczająco, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie profesjonalnych, bezpiecznych dla środowiska i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich indywidualny koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również dodawać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na słońce i powieszać w niewielkiej odległości od grzejnika.

W jaki sposób prać pieluszki wełniane? 

Naturalny materiał, który daje osłonę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i generalnie nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Lanolina to substancja, którą pokrywa się wełniane pieluszki, aby były nieprzemakalne. Dodatkowo pomaga ona rozkładać mocz na cząsteczki, dzięki czemu pieluchę wystarczy przewietrzyć przed ponownym użyciem. Jeśli jest ona zabrudzona, wypierz ją ręcznie. Pamiętaj, aby nie wyciskać i wykręcać materiału, ponieważ może to zniekształcić go na stałe. Niekorzystnie na wełnę wpływa także gorąca temperatura.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Wybieramy najlepsze prezenty na Chrzest Święty
Komentarze: 0
Ocena: brak
ABC prania pieluszek wielorazowych
Komentarze: 0
Ocena: brak