Fotografowanie dronami - jak wyglądają aspekty techniczne oraz prawne?

Fotografowanie dronami - jak wyglądają aspekty techniczne oraz prawne?

Ocena: brak
Głosów: 0

Drony stają się dziś coraz popularniejszymi urządzeniami. Wykorzystuje się je w celach rozrywkowych, ale także do profesjonalnego robienia zdjęć i nagrywania filmów "z lotu ptaka". Zanim jednak zdecydujemy się na zakup swojego własnego drona i operowanie nim, warto zaznajomić się ze wskazówkami dotyczącymi zasad robienia dobrych zdjęć oraz z obowiązującym stanem prawnym. Wskazówki znajdują się poniżej.

Robienie zdjęć dronem — co warto wiedzieć?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — dlaczego jest tak ważna?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja — jak wpływa na odbiór zdjęcia?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jakie są zasady prawne podczas użytkowania drona?

Aby móc korzystać z drona w lotach, które odbywają się w terenie zabudowanym lub w miejscach, gdzie gromadzi się dużo osób (na przykład podczas imprez masowych, wesel), musimy zdobyć odpowiednią licencję poprzedzoną egzaminem i kursem. 

Bardzo zastanawiająca może być także kwestia tego, czy musimy uzyskać zgodę osób, które będziemy fotografować. Czasami puszczony dron robi zdjęcia, na którym mimowolnie znajdą się inne osoby. Nie trzeba ubiegać się o żadne pozwolenie na rozpowszechnianie wizerunku, jednak wyłącznie wówczas gdy nie będziemy stosować żadnych zbliżeń, bądź kadrowania, które mogłoby uwydatnić dane osoby z tłumu. 

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Kolejny artykuł
Inne artykuły autora