Gry edukacyjne dla dzieci – czy spełniają rolę rozwojową?

Gry edukacyjne dla dzieci – czy spełniają rolę rozwojową?

Ocena: brak
Głosów: 0

Ilekroć kupujemy upominki dla dzieci, stawiamy zazwyczaj na zabawki. Nie da się ukryć, że rozrywka i zabawa to nieodłączne elementy dzieciństwa, jednak rodzice bardzo często chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać takie rodzaje gier, które wspomagają rozwój dziecka. W obecnych czasach gry edukacyjne dostępne są także online, co jeszcze bardziej ułatwia dostęp do nich.

Gry dydaktyczne — jakie mają zalety?

Gry w szczególności uatrakcyjniają naukę naszym dzieciom. Powodują, że żmudne uczenie na pamięć może zmienić się w przyjemny czas spędzany wraz z wszystkimi domownikami. Rozwijają twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad jak również niezależność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez zastosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji zdołamy to zmienić oraz przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i bez trudu realizuje swoje cele. Sposób ten jest również niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, oraz może pomóc w poznaniu swoich mocnych i słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiej przyczyny należałoby wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest sporo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co kiedyś może zaprocentować. Wszystkie te plusy znajdziemy w odpowiedniej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jak dobrać rodzaj gry do wieku i zainteresowań dziecka?

Podstawa to wybierać gry przystosowane do wieku. Nie tylko uchroni to nasze pociechy przed wulgarnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie powinniśmy dawać najmłodszym gry za wymagającej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do chcianego efektu, czyli rozwoju dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko potrafi czynić dobrze, a czego nie. Jeżeli umie już nazwać większa część zaprezentowanych mu zwierząt, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha przyzwoicie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej dominującej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi jak szachy czy sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale również czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który ubóstwia strażaków oraz wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego zamiłowań. Jeżeli chcemy mieć po części z głowy trudny wybór, warto udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim i sprzedawcą wybierzemy stosowną grę.

W jaki sposób udostępnić dziecku gry dydaktyczne?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim. W sieci jest tak dużo tytułów na każdy rodzaj konsoli, komórki czy tabletu, że naprawdę nie trzeba wydawać gigantycznych pieniędzy, aby uradować naszą pociechę oraz oprócz tego przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami w sieci?

Komputer, jeśli jest właściwie wykorzystywany, może być bardzo pomocnym narzędziem w rozwoju dziecka. Dzisiejszy świat nie jest jednak kolorowy i czasem zwykłe urządzenie może zamienić się w źródło problemu, czy nawet niebezpieczeństwa. Nie należy łudzić się, że dziecko samo będzie potrafiło przewidzieć zagrożenia, jakie czyhają na nie w sieci.

Rodzic w tej kwestii pełni bardzo ważną rolę, gdyż jako osoba dorosła dysponuje wiedzą i doświadczeniem. Warto regularnie kontrolować historię komputera oraz blokować podejrzane strony. Dziecko ponadto powinno być pouczone, że nie należy rozmawiać z obcymi, ani tym bardziej podawać żadnych danych.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Norbert Kowalski

Wszystkie gry dla swoich dzieci zamawiam z Internetu.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora