Jak powinno wyglądać żywienie niemowląt?

Jak powinno wyglądać żywienie niemowląt?

Ocena: brak
Głosów: 0

Odpowiednie warunki do rozwoju i zaspokojenie potrzeb dziecka, to coś, o co rodzice dbają zaraz po narodzinach malucha. Pojawiają się też wątpliwości, jakie pokarmy powinien przyjmować maluch, aby prawidłowo się rozwijał. Pamiętajmy, że do 6 miesiąca życia dziecko nie potrzebuje innego posiłku niż mleko z piersi mamy. Nie jest koniecznie więc podawanie dodatkowego żywienia do tego czasu. Po upływie tego okresu zwracajmy uwagę na pokarmy uzupełniające mleko. Ważne, żeby wprowadzać je stopniowo i nie podawać kilku produktów jednocześnie.

Dlaczego ważne jest prawidłowe żywienie od pierwszych dni życia? 

Niemowlę w momencie przyjścia na świat, przez pierwszych 6 miesięcy życia wymaga zaledwie mleka z piersi mamy, chyba że z przeróżnych względów karmienie piersią jest niemożliwe, w takim przypadku dostarczamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do upłynięcia pół roku w całości zaspokaja potrzeby smyka na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka posiłkiem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców ma wątpliwości, czy nie zaproponować dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, żyjąc w przekonaniu, że dziecko samym mlekiem się nie najada. Jest to jednak myślenie mylne – nazbyt wczesne podanie maluchom innego typu pożywienia może wywołać bóle brzuszka czy wywołać odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z upływem czasu będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe ilości białka, żelazo, witaminy A, D, E lub cynk, zawarte w rozważnie wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowości w diecie naszego malucha

Jest kilka fundamentalnych zasad, jakimi się kierujemy, gdy zaczynamy wdrażać pokarmy uzupełniające mleko. Przede wszystkim przy podaniu nowego produktu monitorujmy dziecko, jak reaguje, jak smakuje nową rzecz jak również czy nie występuje po spożyciu reakcja alergiczna. Przy tym ważne jest również, żeby nie wcielać kilku produktów jednocześnie – wówczas gdy rzeczywiście taka reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, jaki produkt wywołał zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – starajmy się podać dziecku z początku po parę łyżeczek danej rzeczy. Na początku powinno się rozpocząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw oraz owoców (najodpowiedniej zacząć od warzyw – są trudniejsze do akceptacji przez dziecko, owoce mają słodki smak, podobnie jak mleko, więc dzieci je łatwiej zaakceptują). Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy nierzadko wypluwają od razu nasze propozycje, jednakże nie zawsze wynika to z tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu połączone z poznawaniem nowych smaków oraz konsystencji, które były im obce, wskutek tego należałoby czasem podać produkt ponownie, czy też po kilku dniach spróbować jeszcze raz.

Przegląd zabronionych produktów spożywczych na początku poszerzania diety

Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się aktualną wiedzą naukową, z jakiej wynika, że produktami zakazanymi będą:

  • sól i cukier – nie powinno się oferować dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie posiłków tak małym dzieciom może być przyczyną choroby nerek, natomiast stosowanie cukru – próchnicę, otyłość, jak również złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie wolno serwować dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia, występuje niebezpieczeństwo nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia 12 miesiąca życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy w diecie niemowlaka może znaleźć się sól? 

W dobie obecnych czasów wiele rodziców wciąż ma wątpliwości co do prawidłowego żywienia swoich dzieci. Zadają sobie pytanie, czy odrobina soli może faktycznie zaszkodzić dziecku? Zalecenia pediatrów i dietetyków odbierają jako przesadzoną nadwrażliwość. Nie pomagają rady babć, mam oraz cioć, które twierdzą, że w ich czasach używanie soli było normalne. Jest to po części prawda, jednak czy fachowa i specjalistyczna wiedza, która jest zbierana, pozwala nam się nie zgodzić z wprowadzonymi zaleceniami dla dobra dzieci? Minęło sporo lat, w ciągu których miliony lekarzy na świecie przebadało ludzkie organizmy. Choroby takie jak wzrost nadwagi wśród dzieci, problemy z próchnicą, czy nawet problemy miażdżycowe w przyszłości pokazują, że należy podchodzić z rozwagą do sposobu żywienia maluchów.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Karolina Krupa

Mając dzieci mogę powiedzieć, że jest to temat bardzo zróżnicowany i u każdego dziecka to poszerzanie, wzbogacanie diety wygląda inaczej.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak powinno wyglądać żywienie niemowląt?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Operator kamery na wesele — jaki powinien być?
Komentarze: 1
Ocena: brak