
Jak zaplanować wykonanie idealnego ogrodu przy domu?
Dokładnie przemyślany projekt ogrodu to przede wszystkim estetyczna przestrzeń przy domu, która stanowi jego ozdobę. Odpowiednio urządzone otoczenie powinno uwzględniać specyfikę działki oraz potrzeby domowników. W temacie projektowania ogrodu nie ma ograniczeń. Tutaj prawo, w przeciwieństwie do zasad budowy domu, daje pełną swobodę i ta swoboda właśnie może przyprawić o zawrót głowy. Lepiej zaprojektować ogród samodzielnie, czy skorzystać z pomocy zawodowców?
Jakie zadania powinien spełniać dobrze zaprojektowany ogród?
Ogród stanowi zacisze, wolną przestrzeń, osobisty azyl, do jakiego można uciekać w celu zrelaksowania się, rekreacji, a także rozrywki. W zależności od rozmiarów, położenia i zaaranżowania działki, ogród ma prawo spełniać przeróżne funkcje. Kwestie te w pewnych sytuacjach podyktowane są koniecznością — posiadłość położona na skarpowym obszarze na ogół wiąże się z nachyloną działką, od czasu do czasu jednak wynikają jedynie z prywatnych priorytetów.
W grę wchodzi tutaj wobec tego projektowanie ogrodów, które staje się coraz popularniejszą dziedziną. Ludzie doceniają ładną i estetycznie zorganizowaną przestrzeń, a fach projektanta ogrodowego staje się równie powszechny, co klasyczny projektant mieszkalnych wnętrz. Czy jednakże usługi takiej osoby są w stanie zostać uznane za nieodzowność, czy pozostają poniekąd w zakresie luksusu, na który decydują się jedynie wszyscy, jakim zwłaszcza zależy na estetycznym i funkcjonalnym ogrodzie? Najwyższy czas odpowiedzieć sobie na te zapytania!
Jakie czynniki uwzględnić przy projektowaniu ogrodu?
Właściwie zorganizowany ogród to dużo więcej aniżeli wyłącznie kawałek ziemi obrośnięty darnią. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak za najporządniej opracowanymi ogrodami kryje się szczegółowe planowanie, które nakierowane jest na to, żeby przynosić jak najlepsze wyniki.
Pod wieloma względami projektowanie ogrodów jest dziedziną znacznie bardziej wymagającą od projektowania wnętrz, bo występuje tutaj bardzo mocny czynnik losowy. Mianowicie, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, które stanowią kluczowy komponent nieomalże każdego ogrodu.
Poza tym wziąć pod uwagę tutaj wypada liczne elementy zewnętrzne, jakie na taki ogród będą wpływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta są w stanie znacznie ograniczyć zakres materiałów, jakie w projektowaniu ogrodu się użytkuje.
Z jakimi ogrodami można się najczęściej spotkać?
Odwołując się do najbardziej klasycznego podziału ogrodów, wolno wymienić tu dwa warianty, które do dzisiaj wybierane są jako wzór przy projektowaniu ogrodów:
- Ogród francuski — charakterystyczny, symetryczny i równo przycięty ogród, w którym uczestnictwo ludzkiej pracy jest wyraźnie widoczne. Mając swoje początki w barokowych pałacach, kojarzy się on z bogactwem oraz dostojeństwem, inspirując wiele ze współczesnych ogrodów. Styl ten najprzyzwoiciej prezentuje się w przypadku działek o większej przestrzeni.
- Ogród angielski — jest to totalnie odmienne nastawienie, które w mniejszym stopniu nakierowuje wzrost roślin, nadając jego powierzchni złudzenie dzikości. Choć prowadzenie takiego ogrodu ma prawo wydawać się znacznie prostsze, to w dalszym ciągu należy o niego zadbać, by nie przekształcił się w zwykłe zarośla.
Jak stworzyć przemyślany projekt ogrodu?
Należy pamiętać o tym, że wygląd ogrodu powinien być dobrze przemyślany. Wszelkie rośliny, które w nim zagoszczą, będą potrzebowały pewnego czasu na rozwinięcie się. Jest to proces.
W raz urządzonym ogrodzie ciężko będzie dokonać później dużych zmian w szybkim tempie. To dlatego właśnie dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnych usług architekta. Ten, bazując na swoim doświadczeniu oraz oczekiwaniach klienta, zaplanuje kompleksowo cały projekt i wdroży go w życie.
Komentarze
Emanuel Dąbrowski
Mój ogród nie jest finezyjny. Tak naprawdę sama trawa i parę drzewek, ale i tak mi się podoba.