Jak zbudować basen w ogrodzie? Czy samodzielna budowa basenu jest trudna?

Jak zbudować basen w ogrodzie? Czy samodzielna budowa basenu jest trudna?

Ocena: brak
Głosów: 0

Basen w ogrodzie to coraz bardziej osiągalne marznie wielu osób. Czy warto wykonać budowę basenu samodzielnie, czy lepiej zatrudnić profesjonalną ekipę? W rzeczywistości prace te mogą zostać podzielone. Kąpiel w basenie, do którego budowy się przyczyniło, to jeszcze większa frajda. Sprawdź, czy sprawienie sobie i najbliższym radości musi być trudne? Poniżej opisujemy, jakie są etapy budowy basenu ogrodowego.

Zaprojektuj swój basen ogrodowy

Pierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wybranie właściwego projektu. O ile mamy takie umiejętności, możemy go samodzielnie narysować, odnaleźć gotowy w sieci, bądź kupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie stosowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać należy, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz zdobyć pozwolenie na budowę, albowiem gdy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Wybierz dobre miejsce na basen w swoim ogrodzie

W tym miejscu warto zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli basen ogrodowy będzie powstawał podczas budowy domu i ogrodu, zdołamy ocalić dużo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Na pewno poszukujmy miejsca nasłonecznionego, aby uniknąć konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Umożliwi nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi i gałązkami.

Kolejną sprawą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy napór gruntu zwiększy się w trakcie zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zagwarantuje stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Dowiedz się jak wybudować basen

W pierwszym etapie należy oczywiście wykonać wykop. Jego wymiary powinny być z każdej strony o około 1,5 metra większe niż wymiary planowanego basenu. Nieckę betonową formuje się z bloczków, które na koniec należy wybetonować. Dno basenu powinno zostać także ocieplone. Gdy niecka betonowa będzie już gotowa, należy odpowiednio ją wykończyć. Wśród najczęściej wybranych materiałów są: specjalne folie basenowe, płytki ceramiczne lub mozaika. 

Zanim w basenie znajdzie się woda, musi on zostać wyposażony w elementy hydrauliczne, takie jak: odpływy, rury, a także podgrzewacze wody i filtry oczyszczające. Ostatnim krokiem jest wykończenie brzegów basenu. Tutaj dobrze sprawdzą się płytki antypoślizgowe, drewniane panele, trawa, czy piasek. Po wykonaniu wszystkich prac następuje wypełnienie basenu wodą.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Olgierd Wróblewski

Jak dla mnie szkoda kasy i ogrodu. Lepiej posadzić jakieś roślinki.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jakich narzędzi potrzebujesz, aby dbać o trawnik?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Basen w ogrodzie to coraz bardziej osiągalne marznie wielu osób. Czy warto wykonać budowę basenu samodzielnie, czy lepiej zatrudnić profesjonalną ekipę? W rzeczywistości prace te mogą zostać podzielone. Kąpiel w basenie, do którego budowy się przyczyniło, to jeszcze większa frajda. Sprawdź, czy sprawienie sobie i najbliższym radości musi być trudne? Poniżej opisujemy, jakie są etapy budowy basenu ogrodowego.Zaprojektuj swój basen ogrodowyPierwszą czynnością, o jaką winniśmy zadbać, jest wybranie właściwego projektu. O ile mamy takie umiejętności, możemy go samodzielnie narysować, odnaleźć gotowy w sieci, bądź kupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się teraz miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie stosowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielko...