
Laptop dla pracowników biurowych
W pracy biurowej liczy się przede wszystkim jakość i komfort wykonywanych czynności. Dlatego na te czynniki warto zwrócić uwagę wybierając laptop do pracy. Oczywiście zależy nam również, żeby był lekki i wykonany z porządnych materiałów, co zagwarantuje jego bezpieczeństwo, a tym samym bezpieczeństwo naszych danych. Nie zapomnijmy o aspektach wizualnych laptopa, bo będzie on naszą wizytówką na spotkaniach biznesowych. Jaki idealny laptop biznesowy wybrać, dowiesz się z artykułu.
Jakie parametry powinien mieć laptop do pracy biurowej?
Nie w każdym zawodzie nasz laptop wykorzystywany będzie do granic możliwości. Jeśli służyć ma on głównie do obsługi poczty, tworzenia prezentacji lub spisywania umów, jego efektywność schodzi na dalszy plan.
Nawet niedrogie urządzenia są w stanie bez problemów zagwarantować wygodną obsługę programów MS Office, otwarcie wielu kart w przeglądarce, działanie służbowego komunikatora oraz kilku dodatkowych aplikacji.
Karta graficzna odgrywająca kluczową rolę w komputerach do gier czy do obsługi programów do modelowania, przy pracy biurowej nie ma realnie żadnego znaczenia. Niewątpliwie droższe elementy sprawdzą się również przy „lżejszej” pracy, ale różnice są niezauważalne, a cena dużo wyższa.
Temat procesora odgrywa już nieco ważniejszą rolę. Jednak niskonapięciowy procesor Intel Core z dwoma rdzeniami spełni w zupełności wyczekiwania pracownika biurowego. Bezcelowe okazują się przy tego typu zadaniach procesory wysokonapięciowe.
Jeśli chodzi o pamięć RAM, to tej nigdy nie jest za dużo. System operacyjny komputera w istotny sposób zagospodaruje jej zasoby. Więcej pamięci będzie atutem. Rzadko spotyka się aktualnie komputery z mniej niż 4 GB RAMu. Opłaca się nabyć urządzenie oferujące co najmniej 8 GB, lub takie, które oferuje możliwość rozszerzenia tego parametru.
Dyski SSD są pomocne dokładnie w tego typu sytuacjach. Nowa technologia wypiera przestarzałe dyski HDD. SSD przyspieszają w znacznym stopniu pracę komputera, poprzez przyspieszenie odczytu oraz zapisu danych i również są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Upuszczony laptop niekoniecznie straci zapisane na nim dane.
Czy należy szukać laptopa dopasowanego do mnie?
Każdy ma nieco inne preferencje odnośnie warunków użytkowania komputera. Z tej przyczyny każdej osobie może pasować inny komputer przenośny. Częstokroć w ramach pracy jesteśmy zmuszeni do siedzenia przed laptopem nawet 8 godzin dziennie. Ergonomia użytkowania będzie wtedy najważniejszym elementem przy wyborze sprzętu.
Przed zakupem przymierz się do klawiatury laptopa. Innego komfortu będzie klawiatura dla dziennikarza, a innego dla księgowej. Zastanów się jakie funkcje mogą Ci pomóc w pracy i czy rozmiar i rozmieszczenie klawiszy są dla Ciebie wygodne.
Przykładowe urządzenia peryferyjne do laptopa
W czasie pracy z laptopem często będziemy zmuszeni podpiąć do niego pewne urządzenia peryferyjne. Kiedy nasz dzień pracy jest długi, powinniśmy wyposażyć się w większy monitor, myszkę i klawiaturę. Niektóre dane dostarczane mogą nam być na fizycznych nośnikach w postaci płyt CD lub pendrivach. W czasie prezentacji pomocny może okazać się kabel HDMI, który podłączymy do rzutnika cyfrowego.
Korzystanie z laptopa to obecnie nieodłączna część pracy. Dlatego każdemu zależy na jak największej jego funkcjonalności. Z pewnością podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych usprawni i zwiększy jakość wykonywanych zadań. Niektóre sprawdzą się już praktycznie od początku korzystania z laptopa, a inne okażą się niezbędne po czasie, gdy zacznie nam doskwierać dyskomfort lub brak ważnej funkcji. Jeszcze będąc w sklepie, zwróć uwagę na możliwość podłączenia potrzebnych Ci urządzeń. Wybór jest ogromny, ale z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Komentarze
Kacper Bąk
Dla mnie nie musi być taki lekki. Powinien mieć dużo pamięci oraz sprawnie chodzić.