Praca mechanika - czy jest wymagająca? Z czym mierzą się mechanicy?

Praca mechanika - czy jest wymagająca? Z czym mierzą się mechanicy?

Ocena: brak
Głosów: 0

Auta towarzyszą nam w codziennym życiu już od wielu dekad. Dojeżdżamy nimi do pracy, jeździmy na wycieczki, czy nawet po zwykłe zakupy. Nie da się ukryć, że ich części na bieżąco się zużywają, a wtedy pomoc mechanika okazuje się nieoceniona. Zawód ten bez wątpienia potrzebny jest na rynku. Powoduje to stosunkowo dużą łatwość w znalezieniu zatrudnienia w nim. Poniżej wskazujemy na wszystkie istotne kwestie, które wiążą się z pracą mechaników samochodowych.

Jakie zadania wykonują mechanicy samochodowi?

Mówiąc wprost, jest to oczywiście naprawa samochodów. Odpowiedź jest prawidłowa, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi rozpoznać usterkę. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik musi być w stanie kooperować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania efektywnego działania warsztatu. Prócz napraw trudni się również konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia i sprzęt do diagnostyki. Nierzadko dodatkowo komputer z dedykowanym oprogramowaniem.

Ile zarabia mechanik samochodowy
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Ile zarabia mechanik samochodowy?

Jak zostać wykwalifikowanym mechanikiem samochodowym?

Najbardziej znaną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent w tej dziedzinie odkrywają przykładowo w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest dodatkowo samoukami. Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motorów, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najważniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami się nie obejdzie. Ten czynnik jest najważniejszy.

Czy praca mechanika samochodowego może być niebezpieczna?

Ciężar, jakim charakteryzują się samochody, a także ich rozmiary, sprawiają, że to mechanik nadzwyczaj często powinien dostosować swoją pozycję ciała do pojazdu. Praca mechanika z tego powodu nadzwyczaj często odbywa się w pozycji leżącej pod pojazdem, stojąc z głową skierowaną w górę pod pojazdem i w kanale warsztatowym lub w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Zdrowy kręgosłup może być bardzo przydatny, ażeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są bardzo ciężkie. Ich montaż może powodować potrzebę użycia olbrzymiej siły oraz właściwej kondycji. Należy uważać i zabezpieczać się przed tym, aby nic nie przygniotło nam nogi.

Z jakimi niedogodnościami musi mierzyć się mechanik samochodowy?

Oprócz czynników, które mogą stanowić zagrożenie, w środowisku pracy mechanika, występują także te po prostu uciążliwe. Zawód mechanika zdecydowanie nie należy do czystych. Stale ma on styczność z paliwem, olejami, smarami, czy lakierami. Kontakt z takimi substancjami niekiedy może skończyć się uczuleniami skórnymi lub pieczeniem spojówek.

Przed rozpoczęciem pracy w warsztacie, potencjalny pracownik musi uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy oraz przejść szkolenie BHP. Zastosowanie się do zasad panujących w warsztacie, pozwala, choć w małym stopniu zredukować wszelkie zagrożenia i niedogodności mogące pojawić się w czasie wykonywania obowiązków.

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora