Rewolucja filmu kryminalnego

Rewolucja filmu kryminalnego

Ocena: brak
Głosów: 0

Kryminał to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Cechuje go m.in. wartka akcja, tajemnica, wątek psychologiczny.  Akcja filmu koncentruje się wokół zbrodni bądź innego przestępstwa. Chodzi o to, aby znaleźć sprawcę, rozwikłać zagadkę i doprowadzić do sprawiedliwego zakończenia. Czasami jednak następuje odejście od klasycznego schematu i znamy już sprawcę, wówczas koncentrujemy się na kulisach sprawy oraz motywach działania sprawcy. 

Historia filmu kryminalnego

Kryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od początku istnienia tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – z reguły morderstwa. A wraz z rozwojem akcji kolejne sytuacje miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na kilka odmian, pośród których zdołamy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi motywami stosowanymi w kinie kryminalnym są szybkie samochody, broń i narzędzia przestępstwa. W latach 30. nadzwyczajnym powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie opowiadające o historii Ala Capone bądź innych złoczyńców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Cechował się on zatarciem ewidentnego podziału na dobro i zło, a w centrum historii filmu był bohater kontrowersyjnego detektywa, który intensywnie starał się rozwiązać zagadkę. Lata 60. oraz 70. przyniosły z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak na przykład „Brudny Harry” czy „Serpico”, w jakich prezentowana była postać głównego bohatera jako samotnika, który musi stawić czoła niegodziwości.

W ostatnich latach mamy do czynienia z destrukcją klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca zazwyczaj znany już jest od początku filmu bądź główny wątek przytoczonej historii nie polega na dochodzeniu do prawdy, a wyłącznie na odkryciu jej zawiłości.

Najlepsze filmy kryminalne w historii kina

W ciągu tych bardzo wielu lat w historii kryminału powstało wiele ciekawych i ekscytujących filmów kryminalnych, wartych naszej uwagi i które nie sposób pominąć milczeniem, a na pewno trzeba obejrzeć. 

Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich:

 • Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • Leon zawodowiec”, reż, Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Rewolucja filmu kryminalnego
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kryminał to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Cechuje go m.in. wartka akcja, tajemnica, wątek psychologiczny.  Akcja filmu koncentruje się wokół zbrodni bądź innego przestępstwa. Chodzi o to, aby znaleźć sprawcę, rozwikłać zagadkę i doprowadzić do sprawiedliwego zakończenia. Czasami jednak następuje odejście od klasycznego schematu i znamy już sprawcę, wówczas koncentrujemy się na kulisach sprawy oraz motywach działania sprawcy. Historia filmu kryminalnegoKryminał powstał na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od początku istnienia tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – z reguły morderstwa. A wraz z rozwojem akcji kolejne sytuacje miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na kilka odmian, pośród których zdołamy wyróżnić: film poli...