Spływ kajakowy - jak się do niego przygotować?

Spływ kajakowy - jak się do niego przygotować?

Ocena: brak
Głosów: 0

Spływ kajakowy to wyśmienita zabawa, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy. Nie jest to wbrew pozorom takie proste. Z jednej strony należy zabrać ze sobą sporo rzeczy, które wpływają na bezpieczeństwo, z drugiej jednak kajak ma ograniczoną przestrzeń i maksymalne dopuszczalne obciążenie. Klucz do sukcesu to znalezienie złotego środka. Nasze porady ułatwią przemyślane spakowanie się na wycieczkę kajakiem.

Spływ kajakowy – wybór rzeki

Polska jest bogata w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są także odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.

Można dodatkowo wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się przede wszystkim oprzeć na swoich kompetencjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego i krótkiego na początek. Prócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby obniżyć koszty transportu kajaków.

Zorganizowany spływ kajakowy — na co zwrócić uwagę?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – najczęściej firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – przewożony w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Jak spakować się na spływ kajakowy?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny oraz ważne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Warto zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Przeważnie w trakcie spływu jesteś nieustannie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wówczas skórę czy dostać udaru słonecznego.

Jeśli spływ będzie odbywał się w otoczeniu lasu, warto mieć przy sobie spray na komary i kleszcze. Niestety w miejscach, gdzie występuje dużo roślinności, jesteśmy szczególnie narażeni na inwazję owadów. Ich ukąszenia mogą być uciążliwe, przez co wyprawa stanie się nieprzyjemna. W przypadku kleszczy istnieje dodatkowo ryzyko poważnych chorób. Lepiej zatem nie zaniedbywać tej kwestii, tym bardziej że preparat ochronny nie zajmuje dużo miejsca.

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Spływ kajakowy - jak się do niego przygotować?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Spływ kajakowy to wyśmienita zabawa, ale tylko pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy. Nie jest to wbrew pozorom takie proste. Z jednej strony należy zabrać ze sobą sporo rzeczy, które wpływają na bezpieczeństwo, z drugiej jednak kajak ma ograniczoną przestrzeń i maksymalne dopuszczalne obciążenie. Klucz do sukcesu to znalezienie złotego środka. Nasze porady ułatwią przemyślane spakowanie się na wycieczkę kajakiem.Spływ kajakowy – wybór rzekiPolska jest bogata w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są także odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.Można dodatkowo wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór s...